Пункт №3 експедиційного маршруту Суми – Ворожба – Лебедин. Будинок, в якому народився Василь Григорович Кричевський (с. Ворожба, вул. Лебединська, 19)

Старійшини мистецького роду Кричевських Василь і Федір народилися в Сумщині. Їхній батько Григорій Якимович був земським фельдшером. Оскільки лікарів не вистачало, а гарних фахівців тим паче, його часто переводили з однієї дільниці на іншу. Внаслідок цього родина часто переїжджала й не мала власного постійного житла, а винаймала його. За період подружнього життя Кричевські мешкали у Ворожбі, Лебедині, Великому Бобрику, Старому Городищі та ін.

Василь Кричевський народився 12 січня 1873 року (31 грудня 1872 року за старим стилем) у селі Ворожба, що біля міста Лебедин. Хатина, в якій він з’явився на світ, збереглася до цього часу (сучасна вул. Лебединська, будинок 19). Це приватна садиба, в якій уже кілька поколінь поспіль мешкає родина Стрижакових. Нині це – подружжя пенсійного віку Олександр Іванович (1957 р. н.) і Галина Пилипівна (1958 р. н.). Кілька років тому на фасаді приміщення місцева влада розмістила пам’ятну дошку, на якій зазначено: «Родова садиба Кричевських, в якій проживав Василь Григорович Кричевський». Проте це лише одне з помешкань, яке винаймали батьки майбутнього мистця. Василь Кричевський жив там до п’ятирічного віку.

Оскільки це – приватна власність, господарі будинку ремонтують його самотужки, як вважають за потрібне і наскільки вистачає коштів: замінили стару покрівлю на металеву, дерев’яні вікна на сучасні металопластикові, ззовні зміцнили старі дерев’яні стіни цеглою, що вже була у використанні, тощо.

Зі слів господарів садиби, цей будинок як спадщину Кричевських популяризують місцеві музейні співробітники й державні діячі. Подружжю обіцяли надавати допомогу для його належного утримання. Проте ні фінансової, ні фізичної підтримки воно так і не отримало, а бажаючих побачити, сфотографувати, намалювати чи то просто доторкнутися до будинку, в якому народився видатний мистець, щороку все більше й більше. Зважаючи на те, що нині турбота про культурну й історичну спадщину українського народу доволі часто лежить на плечах фінансово збіднілих громадян, а не знаходиться під опікою держави, запитання: «Чи вдасться зберегти чергову пам’ятку?», напевно, риторичне…

1.  Іван Стрижаков біля будинку, в якому народився Василь Кричевський. Ворожба, Сумщина. 1950-ті.Автор фото невідомий. Приватний архів родини Стрижакових

2.  Будинок, в якому народився Василь Кричевський. Ворожба, Сумщина. 19.07.2018.Фото Вікторії Короткевич

3.  Будинок, в якому народився Василь Кричевський. Ворожба, Сумщина. 19.07.2018.Фото Вікторії Короткевич

4.  Молодші наукові співробітники Музею мистецької родини Кричевських Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Наталя Кужим і Вікторія Короткевич біля будинку, в якому народився Василь Кричевський. Ворожба, Сумщина. 19.07.2018. Фото РаїсиПедан

 

Вікторія  Короткевич,

молодший науковий співробітник

Музею мистецької родини Кричевських