КЕРАМОЛОГІЧНІ ВИСТАВКИ, ПРИУРОЧЕНІ 200-РІЧЧЮ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Фрагмент виставки Гончарської Шевченкіани та творів лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Опішне, Полтавщина. 26.06.2014. Фото Вікторії Короткевич (Опішне)
    26 червня 2014 року в Музеї мистецької родини Кричевських Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному урочисто відкрито виставки, присвячені 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка: ГОНЧАРСЬКА ШЕВЧЕНКІАНА, ТВОРІВ ЛАУРЕАТІВ Національної премії України імені Тараса Шевченка (гончарів Івана Білика, Михайла Китриша, Василя Омеляненка (Опішне) та художника-кераміста Петра Печорного (Київ)) й опішненських тарелів гончарки Олени Мороховець та малювальниці Ірини Мирко (Опішне, Полтавщина) «ЗАПОВІТИ УКРАЇНСЬКОГО ПРОРОКА».
    Починаючи з початку ХХ століття, українські гончарі – Федір Чирвенко, Гаврило Пошивайло, Трохим Демченко, Володимир Нікітченко (Опішне), Михайло Денисенко (Васильків, Київщина), Зеновій Береза (Львів) та інші – втілюють образ Тараса Шевченка в глині. Їхні роботи на тему Шевченкіани представлені на виставці.
Національна премія України імені Тараса Шевченка увінчує найвидатніші твори мистецтва. Творча нагорода, освячена іменем Великого Кобзаря, має незаперечний авторитет в Україні. Цілком закономірно цю нагороду 1999 року за цикли творів опішненської кераміки було присуджено видатним гончарям: Івану Білику, Михайлу Китришу, Василю Омеляненку. В експозиції виставки представлено твори із авторських серій заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України ІВАНА БІЛИКА «Опішня святкова» (вази, тарелі); заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Премії імені Данила Щербаківського, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України МИХАЙЛА КИТРИША «Опішня ритуальна» (куришки, свічники); заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Премії імені Данила Щербаківського, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України ВАСИЛЯ ОМЕЛЯНЕНКА «Опішня величальна» (зооморфна скульптура).
2013 року народний художник України, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького, професор Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені Михайла Бойчука ПЕТРО ПЕЧОРНИЙ став лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка за серію декоративних тарелів за мотивами творів Кобзаря. Музей-Заповідник містить невелику колекцію вишуканих творів мистця, частина з яких експонується на виставці.
    Тема Шевченка в мистецтві актуальна й донині. Молоді, емоційні, талановиті мисткині Опішного – Олена Мороховець (гончарка), Ірина Мирко (малювальниця) – напередодні 200-ліття Кобзаря теж використали у своїх гончарних тарелях «Заповіти українського Пророка» шевченківську тематику. Вони й представлені на виставці.

Церемонія урочистого відкриття виставки опішненських тарелів «Заповіти українського Пророка»: (зліва направо) Олесь Пошивайло, Олена Мороховець, Ірина Мирко. Опішне, Полтавщина. 26.06.2014. Фото Тараса Пошивайла (Опішне)

Опішне, Полтавщина. 26.06.2014. Фото Вікторії Короткевич (Опішне)